7 právd a mýtov o počatie aneb Je otehotnieť ľahké?

Počatia a schopnosť oplodnenia oplýva mnoho mýtov. Táto trochu horúcej téme nie sú totiž príliš diskutované medzi priateľmi, snáď ešte menej v rodine, a niektorí sa dokonca hanbia o nich hovoriť so svojím lekárom!


Nasledujúce vysvetlenie najrôznejších mýtov vás preto možno môže aj prekvapiť ...

Mýtus č 1: Otehotnieť je jednoduché.

Pravda: Zatiaľ čo pre niektoré ženy nie je počatie vôbec žiadnym problémom, pre mnohých to neplatí. Skutočnosť je taká, že v Českej republike má problém s plodnosťou jeden z piatich párov. Môže sa to týkať vás, vašej kamarátky alebo niekoho vo vašej rodine.

Mýtus č 2: Veľa žien mala prvé dieťa vo svojich 40 rokoch, takže aj ja mám veľa času.

Pravda: Nemalý počet žien v tomto veku musel podstúpiť umelé oplodnenie. Niektoré z nich potrebovali aj darovaná vajíčka. Ak nemusíte ponáhľať vo svojich 18 rokoch, tak už okolo 27 rokov sa pravdepodobnosť počatia znižuje. Okolo 35 rokov je šanca počať bábätko ešte o niečo nižšia.

Mýtus č 3: Keď máte pravidelnú menštruáciu, určite otehotniete.

Pravda: Menštruácia sama o sebe neznamená, že žena má každý mesiac ovuláciu s uvoľnením vajíčka. Ak máte menej ako 35 rokov ao bábätko sa snažíte bez úspechu rok, neváhajte navštíviť lekára. Pokiaľ je vám viac ako 35 rokov, zájdite na konzultáciu už po 6 mesiacoch snahy.

Mýtus č 4: Problém s počatím je vždy na strane ženy.

Pravda: Toto je snáď najčastejšia mýtus, ktorému ľudia v spojitosti s počatím veria. Problém ale väčšinou väzí v 35% u muža a v rovnakom percente u ženy. V 20% je to problém týkajúci sa oboch a približne 10% zostane nevysvetlená, to znamená, že sa žiadna príčina nenájde.
Pošlite nám fotografiu vášho bábätka narodeného po umelom oplodnení!

Mýtus č 5: Domáce recepty sú účinné. Trebárs aj ten, že sirup proti kašľu vám pomôže otehotnieť.

Pravda: Nie sú žiadne dôkazy o tom, že tieto alebo podobné "zaručené" recepty na otehotnenie vám pomôžu v snahe o dieťa. Podobnými pokusmi si môžete skôr ublížiť.

Mýtus č 6: Každý gynekológ sa špecializuje na problémy s otehotnením.

Pravda: Ak máte s otehotnením problém, bude samozrejme najlepšie, keď sa ako prvému zveríte svojmu gynekológovi. Väčšina gynekológov ale nemá odbornosť priamo na problémy s oplodnením. Urobia vám však predbežné testy a odporučí špecializované pracoviská. Tam majú možnosti ponúknuť oveľa viac vyšetrení a tiež liečbu.

Mýtus č 7: Prestaňte sa obávať, že to zasa nevyjde, a určite otehotniete.

Pravda: Problémy s otehotnením sú väčšinou fyzického rázu, to znamená, že porucha je niekde, kde ju môžeme nájsť a väčšinou aj vyliečiť. Stres, ktorý s problémami okolo počatia súvisí, je dôsledok týchto strastí. Nie je ale príčinou. Odstránenie stresu prispeje k celkovému pocitu pohody, ale neznamená to, že určite otehotniete.

7 právd a mýtov o počatie aneb Je otehotnieť ľahké?


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky