So sexom si adolescenti skôr dávajú na čas

Názor, že sa mladí ľudia začínajú oddávať intímnym hrám čím ďalej v mladšom veku, je napodiv mylný. Potvrdil to výskum, ktorý sa uskutočnil v 59 krajinách na všetkých kontinentoch.


Vyplýva z neho

Že väčšina teenagerov získava prvú milostnú skúsenosť vo veku medzi pätnástimi až devätnástimi rokmi. V štúdii, už v časopise Lancet zverejnil britský vedecký tím vedený Kaye Wellingsovou z Londýnskej školy hygieny a tropickej medicíny, sa okrem iného uvádza, že sa bádateľom nepodarilo vysledovať žiadnu tendenciu, ktorá by svedčila o uspokojovanie predčasné pohlavné zvedavosti.

V priemyselne vyspelých krajinách

Ako sú Austrália, Veľká Británia, Francúzsko, Taliansko, Nórsko, Švajčiarsko či USA, začínajú adolescenti pohlavne žiť medzi sedemnástym a osemnástym rokom. Podiel dievčat, ktoré stratili panenstvo pred dovŕšením pätnástich rokov, sa naopak od sedemdesiatych rokov minulého storočia výrazne znížil. Aj keď pochopiteľne existujú výnimky, však nie sú nijak markantné.

Podobne je tomu dokonca aj v ázijských a afrických krajinách

V ktorých sa považovalo za isté, že práve tu je maloletých, zato sexuálne aktívnych príslušníčok nežnejšieho pohlavia úctyhodné množstvo. V bežnom živote sa tam totiž prísne dodržiava zákaz sexu pred svadbou, ktorý je neporušiteľným tabu. Na čas si potom dávajú Arméni, Kazachovia a Uzbeci, ktorí sa intímne zbližujú až medzi dvadsiatkou a dvadsaťjednotkou.

Ubúda tiež nechránených stykov

V predchádzajúcich rokoch došlo k výraznému zvýšeniu spotreby kondómov. Predovšetkým Afrika, hlavne Uganda, dosiahla v ich používaní významný pokrok. Napriek tomu je stále značný rozdiel v ich používaní medzi vyspelými a rozvojovými krajinami, a to hlavne kvôli jednoduchosť prístupu k antikoncepčným a ochranným prostriedkom. Zhusta sú na vine nedostatok zasvätených informácií a málo rozvinuté poradenstvo. (Plus)

So sexom si adolescenti skôr dávajú na čas


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky

So sexom si adolescenti skôr dávajú na čas

Kutná Hora 1 Zruč nad Sázavou 1 Uhlířské Janovice Vrdy Žleby Kutná Hora 3 Tupadly Malešov Církvice u Kutné Hory Záboří nad Labem Zbraslavice Nové Dvory u Kutné Hory Kácov Kutná Hora 4 Chotusice Suchdol u Kutné Hory Žehušice Červené Janovice Hlízov Miskovice u Kutné Hory